keno
 
Καλώς ήρθες Επισκέπτη
Πρόσφατα Θέματα
» πως να αποστιθησεις ποιο εύκολα;
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.10.18 20:07 από evelyntzika

» Grammar Nazi
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.10.18 19:59 από evelyntzika

» Οι δυσκολίες μιας μελλοντικής υποψήφιας
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty09.09.18 12:07 από Andriana P.

» Μετεγγραφές
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty03.09.18 2:10 από Oz

» Βάσεις 2018
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty12.08.18 15:34 από Spyros

» ΕΚΘΕΣΗ ΓΠ 2018
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty08.06.18 13:24 από john_pane

» ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty04.06.18 21:17 από john_pane

» Κούραση
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.05.18 11:28 από john_pane

» 10% πανελληνιες
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty03.05.18 0:25 από kostas123

» Τουριστικά
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.04.18 1:11 από Chalmoukaki

» Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.04.18 1:10 από Chalmoukaki

» ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΉΜΑΤΑ
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty20.04.18 1:09 από Chalmoukaki

» Θεωρητική 2018
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty15.04.18 11:15 από annamikaelson13

» Είμαι τρελαμενος
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty12.04.18 20:06 από john_pane

» Σειρές
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty12.04.18 20:03 από φενια

» 2o Android APP διαθέσιμο! | ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΟΡΙΩΝ
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty02.04.18 17:29 από Chulee

» İatrikh
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty30.03.18 3:20 από Θείος Μπολζάνος

» μαθηματικά 2ου πεδίου
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty28.03.18 0:20 από Ioannakar

» σχολες
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty16.03.18 19:34 από Maria_pap

» πληροφορίες για την θεωρητική
Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty10.03.18 12:52 από ele99

Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Κανένας

Παρόντες χρήστες
Επισκέπτες : 0
«Μυστικοί» : 0
Μέλη : 0
Συνδεδεμένοι :
Refresh
Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 1503, στις 27.05.16 23:35
Συνολικοί επισκέπτες







Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:11

Φοβάμαι πάρα πολύ την αποτυχία..και από όλα τα μαθήματα φοβάμαι περισσότερο τα μαθηματικά στα άλλα δεν έχω θέμα και χωρίς φροντιστήριο τα πήγαινω πάρα πολυ καλα


Mina_aggelidi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από sofakik 31.03.17 22:30

Ωραια περιμενε δηλαδη σαν μαθητρια της θεωρητικης περιπου ποσο γραφεις εαν επιτρεπεται; για να δουμε δηλαδη αν συμφερει να παραμεινεις στην θεωρητικη με στοχο την στρατιωτική νομικη η μηπως ειναι καλυτερη μια καθολικη αλλαγη.; δεν ξερω για πες και το συζηταμε κ με τη δαναη

sofakik
sofakik
Points : 389

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:34

Έχω να ανοίξω βιβλίο στα αρχαία από 3η γυμνασίου μόνο για τις εξετάσεις ψιλοδιαβασα περισυ..έγραψα 10 στο διαγωνισμα και το μεγαλύτερο ήταν 15 από παιδιά που κάνουν ιδιαίτερα..Ιστορία μαθαίνω πολύ εύκολα και γράφω 20 και στις εξετάσεις..στο γυμνάσιο οι καθηγητές μου μου λέγανε να πάω θεωρητική γιατί το έχω αλλά τα βαριέμαι στο διάβασμα.

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:38

Βέβαια έχεις πιο σίγουρα αποτέλεσματα γιατί αν διαβάζεις γράφεις ενώ στη θετική είναι πιο περίπλοκα

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:40

Αλλά αξίζει να μείνω στη θεωρητική με στόχο τη ΣΣΑΣ νομική η οποία είναι άπιαστη?..

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Danai 31.03.17 22:41

Γενικα νομιζω δε ξερεις τι θελεις λιγο πολυ..σωστα; Καταλαβαινω, οτι ειναι μια δυσκολη επιλογη γιατι νομιζεις οτι απο αυτο κρίνεται η ζωη σου. Ομως και παλι, δηλαδη εσυ στη β λυκειου τι κανεις; Διαβαζεις ολα τα μαθηματα; Κι ομως χρειαζονται και αυτα απο τις προηγουμενες τάξεις..ολα ειναι μια αλυσίδα. Αν δεν εχεις καλες βασεις πχ στα μαθηματικα, ειναι αδυνατον να μπορεις να ακολουθησεις τα παιδια που κανουν μαθηματικα κατεύθυνσης απο β λυκειου. Πολλα φροντιστήρια επισης, τα περισσοτερα δηλαδη, ξεκινανε την υλη της γ στη β λυκειου. Και πιστεψε με στις επαναληψεις της β λυκειου στα φροντιστήρια βγαζουν 20-20 τις σελιδες και τοσες θα ναι και οι ασκησεις.

Οσον αφορα τωρα την ΣΣΑΣ ιατρικη. Οπως μου τα λες, δε θες Ιατρικη. Δε σου αρεσει η ιατρική. Θες απλα καποιο επαγγελμα στρατιωτικου. Οποτε την ιατρική θα λεγα να την αποκλείσεις ως ενδεχόμενο, διοτι αν πραγματικα σου αρεσε η ιατρικη θα ελεγες "δε με ενδιαφέρει αν ειναι ΣΣΑΣ ή μη ΣΣΑΣ, ή σε ποια πολη, αρκει να ειναι ιατρικη". Επισης, εκει εχεις να κανεις με ανθρωπινες ζωες, γιγαντια ευθυνη, και εφοσον δε σου αρεσει, δε θα μπορεις και να ανταπεξέλθεις.
Ο στρατός δε νομιζω οτι ειναι ετσι οπως τον περιγραφεις..ταξιδια κανουν οι ιπταμενοι (μονο ανδρες), και δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο οι μεταθεσεις κτλ. Η επαφη με τον αθλητισμο, δε θεωρω οτι ειναι αμεση..βεβαια δε καταλαβα και πολυ τι εννοεις.

Επιπλεον, πρωτα μας λες οτι μετανιωσες που πηγες θεωρητικη, και επειτα οτι σου αρεσει η νομικη. Νομικη αν δε σου αρεσουν αρχαια λατινικα ιστορια, δε περνας ουτε απ εξω που λεει ο λογος, οποτε μακρια Razz

Δε σε ξερω σαν χαρακτήρα καθολου, παντως αν θες μια συμβουλη.. εαν εχεις καποιον γνωστο που να εργαζεται ως στρατιωτικός ζητησε του να σε παρει μια μερα μαζι του, να δεις πως ειναι τα πράγματα εκει. Οταν σκεφτομουν τη στρατιωτικη ψυχολογια με βοηθησε πολυ, και φυσικα αλλαξα γνωμη. Αυτα απο εμενα.. α και τωρα αφου δωσεις ενδοσχολικες και θα εχει καθαρισει το μυαλο σου γενικα, βαλτα ολα κατω, ψάξε σχολες, μαθηματα, τα πάντα. Σκεψου τι θελεις να εισαι και να κανεις στη ζωη σου. Διοτι αυτο πραγματι θα κανεις καθε μερα Smile

Danai
Danai
Θεωρητική
Points : 698

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:43

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί με τη θετική είναι πως αν θες ιδιαίτερα πρέπει να έχεις ξεχωριστούς καθηγητές ενώ από θεωρητική έχεις έναν που τα αναλαμβάνει ολα

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 22:44

Στο στρατό εννοούσα τις μεταθέσεις..με το πολεμικό ναυτικό ταξιδεύεις και εξωτερικό..

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Danai 31.03.17 22:47

Λέγοντας στρατο, θεωρησα οτι εννοεις ξηρας, αεροπορια κτλ και οχι ναυτικο. Απαντησε μας ομως στα παραπανω και καλυτερα σε ενα μηνυμα για να μη γεμιζουμε πολλες σελιδες Smile

Danai
Danai
Θεωρητική
Points : 698

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 23:01

Οντως δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω διότι τα πήγαινω καλά στα θεωρητικά μαθήματα χωρίς να διαβάζω ιδιαίτερα..αυτό που θέλω σίγουρα είναι στρατός ξηράς (ευελπίδων) και είναι μόνο από θετική ενώ η νομική είναι από θεωρητική και ως ΣΣΑΣ είναι απίστευτα δύσκολο να τα καταφέρεις..αν πάω θετική έχω επιλογή τη ΣΜΥ(Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικων) αν δεν κατάφερω να περάσω ευελπίδων ενώ θεωρητική αν δεν πιάσω ΣΣΑΣ δεν μπορώ να παω στρατό..οπότε αν πάω θετική και περάσω στρατό μετά μπορώ να δώσω κατατακτηριες και να ασχοληθώ με τη νομική που θα με βοηθήσει και στο στρατό αφού άμα πας πανεπιστήμιο ανεβαινεις βαθμό.. Με τα παραπάνω που μου είπες Δανάη καλύτερα να αποκλεισω το 5ο μάθημα και πιστεύω πως έχεις δίκαιο..αλλά τώρα τι να κάνω να μείνω θεωρητική ή να αλλάξω ?...Έχω έναν θείο μου που είναι στρατιωτικός και έχουμε μιλήσει και ένας άλλος θείος μ ήταν στο 401 φαρμακευτική..κι όμως ο στρατός έχει πολύ μεγάλη σχέση με τον αθλητισμό γιατί πέρα από την εκπαίδευση διαλέγεις αθλήματα που θέλεις να κάνεις εντός της σχολής και γίνονται και αγώνες.. Το έχω ψάξει πάρα πολύ αυτό το θέμα γιατί με αυτό θέλω να ασχοληθώ από μικρή..επίσης κάποια γυναίκα μπορεί να γίνει υπταμενη αλλά πρέπει να θυσιασει τη μητρότητα (μας τα έχουν πει στο φροντιστήριο)

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από sofakik 31.03.17 23:35

Τι λες τωρα αυτο δε το ηξερα συγγνωμη αλλα τι ειναι αυτο που ειπες τωρα κρατιεμαι να μην πω παραπανω πραγματα τεραστια καταπιεσηη τεσπα.για μενα αλλαξε κατευθυνση δεν εχεις νοημα να μεινεις θεωρητικη για να προσπαθησεος να πιασεις τη νομικη στρατιώτικων π ειν απιαστη κ δε τα καταφερνουν να περασουν κ παιδια π γταφουν σε αρχαια κ εκθεση 18-19 αρια λογω του ανταγωνισμού.. απλα πρεπει στη θετικη να ξεκινησεις απο καλοκαιρι με μεγαλη οργανωση πειθαρχια κ αποφασιστικότητα!

sofakik
sofakik
Points : 389

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 23:40

Ναι το θέλω πάρα πολύ και ξέρω πως πρέπει να θυσιασω πάρα πολλά άλλα είναι το όνειρο μου να μπω στο στρατό και εύχομαι να τα καταφέρω..θα ξεκινήσω από Ιούνιο μαθήματα για όλο το καλοκαίρι αλλά εντάξει είναι ένας χρόνος και μετά θα κάνω αυτο που αγαπώ και στη συνέχεια θα δείξει αν θα ασχοληθώ με κάτι περαιτέρω..ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια με βοηθήσατε να τα ξεκαθαρίσω αρκετά στο μυαλό μου και σίγουρα δεν θα πάρω 5ο μάθημα αφού είναι ανούσιο

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από sofakik 31.03.17 23:43

Μινα μου χαιρομαι αν σε βοηθησαμε ! Και στην εσχατη των περιπτωσεων εφοσον το αγαπας τοσο αν κατι παει στραβα ξαναδινεις αν και οντως δε ξερουμε καν αν εσυ θα δωσεις ακριβως πανελληνιες !

sofakik
sofakik
Points : 389

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 31.03.17 23:45

Αν αλλάξει το σύστημα τι ακριβώς θα γίνει ? Στο σχολείο δεν μας είχαν πει και τπτ γιατί είπαν πως εμάς δεν μας πιάνει..

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από sofakik 31.03.17 23:55

Ναι 99% δε σας πιανει αλλα υποτιθεται πως σε καποιες σχολες τα παιδια θα μπαινουν χωρις πανελληνιες απ οτι φανταζομαι οχι ομως σε σχολες οπως η νομικη και η ιατρικη αλλα χαμηλοτερων μοριων

sofakik
sofakik
Points : 389

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Danai 01.04.17 0:26

Μινα, στο πανεπιστήμιο ισως να εχεις δυνατότητα να ασχοληθεις με αθληματα κτλ, αλλα οταν θα το τελειωσεις και θα εργαζεσαι νομιζω πως οχι. Τελος παντων...ελπιζω να υπαρχει η δυνατότητα αλλαγης κατεύθυνσης και να μην ειναι αργα. Να διαβάζεις με προγραμμα απο δω και στο εξής και να μην αφηνεις οποιοδήποτε κενο. Στην αρχή τα νεα μαθηματα (αν όντως πας θετικη) θα σου ειναι δυσκολα πολυ. Ισως αν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα να ηταν καλυτερο να κανεις ιδιαίτερα ωστε να μην εχεις το αγχος οτι οι αλλοι ειναι πιο μπροστα απο σενα και να καλυψεις γρηγορότερα την υλη! Τελος παντων, χαιρομαι που σε βοηθησαμε! Εχεις καιρο μπροστα σου, μην αγχωνεσαι Smile

Danai
Danai
Θεωρητική
Points : 698

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 01.04.17 0:31

Καλά μετά που τελειώνεις τη σχολή σίγουρα θα κάνεις μόνος σου πράγματα εκτός αλλά εκπαίδευσεις θα γινόνται έτσι κι αλλιώς..μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση αλλά από την 3η γιατί το περιθώριο για αλλαγή στη 2α ήταν μέχρι 21 Σεπτεμβρίου ή Οκτωβρίου..έχει αλλάξει άλλη μια κοπέλα σαν κι εμένα κατεύθυνση και είναι εντάξει..σίγουρα θα χρειαστεί να διαβάσω πάραπανω από τα υπόλοιπα παιδιά αλλά έχω χρόνο ευτυχώς και θέληση πάνω από όλα..

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Danai 01.04.17 0:33

Ωραια! Ετσι πρεπει! Παντως κατ'εμέ νομικη και ιατρικη..αστο καλυτερα! Το θεμα ειναι να μπορεις να βγαλεις και τη σχολη, οχι μονο να περασεις στρατό! Αντε και καλο κουραγιο!

Danai
Danai
Θεωρητική
Points : 698

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 01.04.17 0:34

Σοφία δεν ξέρω αν μας συμφέρει ή όχι να μπαίνουμε σε κάποιες σχολές χωρίς πανελλήνιες αλλά πχ με απολυτηριο ή δεν ξέρω πως τα εχουν αποφασίσει αλλά πιστεύω στρατιωτικές σχολές που έχουν μεγάλη ζήτηση δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο γιατί θα γίνει χαμός

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από Mina_aggelidi 01.04.17 0:35

Το θέμα είναι να περάσω και μετά πιστεύω θα τα καταφέρω γιατί ξέρω τον εαυτό μου και πόσο πολύ το θέλω.. Ευχαριστώω!!

Mina_aggelidi
Mina_aggelidi
Points : 21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Maths Απ: Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Δημοσίευση από sofakik 01.04.17 10:34

Και εγω ετσι πιστευω μινα οτι σε σχολες τετοιου ειδους θα συνεχισουν να δινουν εξετασεις .. οποτε καλη δυναμη οσο για κατευθυνση μπορεις οντως να αλλαξεις μετα το καλοκαιρι αλλα καλο θα ταν να τους το αναφερεις στο σχολειο απο τωτα για να το χουν στο νου τους οταν το καλοκαιρι στα τελη φτιαχνουν τα τμηματα αυτοι για του χρονου

sofakik
sofakik
Points : 389

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Σελίδα 6 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης